Motivace

24. září 2017 v 0:38 | Briana Mercury
Co může být motivace? Pro někoho to může být čokoláda, pro někoho hudba, pro někoho to, že se stane lepším člověkem a pro někoho je motivací opětovné setkání se svým otcem. Přesně tohle byla motivace pro Nanda Parrada.

Nando Parrado, jeden z šestnácti přeživších havárie v Andách.

12. října 1972 vzlétlo letadlo s ragbyovým týmem z Montevidea. Cíl cesty měli v Santiagu, ale ten den nemohli přeletět Andy, kvůli špatnému počasí, tak přistáli v Mendoze, kde počkali do dalšího dne a opět vzlétli.

Museli letět podél hor, protože nebylo dobré počasí a v Mendoze už také zůstat nemohli, protože Uruguayjské vládní letadla mohou být na území Argentiny maximálně dvacetčtyři hodin. Během letu si někteří přehazovali míč, někteří hráli karty a někteří se spolu bavili. Je důležité zmínít, že Nando měl v letadle také Matku a sestru Susanu, které se bavili o tom, co jim hory připomínají.

Piloti oznámili, že se pasažéři mají připoutat, protože budou přistávat. Pár lidí v letadle si všimlo, že letí moc nízko a upozornili na to ostatní. Někteří se začali modlit. Když si piloti všimli, že letí moc nízko, pokusili se letadlo zvednou, ale to se jim bohužel nepovedlo, tak Farchild vrazil do skály. Nejdříve se mu ulomil zadek a vypadli při tom někteří pasažéři i se stevardem a poté se ulomily i obě křídla. Letadlo se řítilo ze svahu dolů a najednou se zastavilo. Všechna sedadla se tou silou vymrštila dopředu.

Organizace se ihned chopil kapitán týmu Marcelo Pérez. Nařídil Gustavu Zerbinovi a Robertu Canessovi, aby se postarali o raněné, protože studovali medicínu. Zbytek nezraněných poslouchal Marcelovy příkazy a začali dělat v trupu letadla místo. Odstranili sedačky a vynesli některé mrtvé mezi kterými byla i Nandova matka. Jeho sestra byla těžce zraněná a pravděpodobně měla i nějaká vnitřní zranění. Nando byl v bezvědomí.

Fotka vyfocená jen chvíli před havárií.

Druhý den začali všichni přeživší spekulovat o tom, kdy je najdou a jestli je vůbec najdou. Marcelo se snažil, aby mezi nimi nebyla zbytečná panika a uklidnoval je. Roberto dostal nápad, že by mohli z povlaků na sedačky vyrobit přikrývky a poručil ostatním, aby je ze všech sedadel sundali. Také našli nějaké jídlo, ale moc toho nebylo. Jen pár tabulek čokolády a pár lahví vína. Všem bylo jasné, že pokud je brzy nenajdou, tak zemřou.

Třetí den se Nando probral a začal se ihnet starat o Susy. Když jeho sestra za pár dní zemřela, řekl, že vyleze z těch hor za svým otcem. Carlitos se ho zeptal, jak to chce udělat, když nemají jídlo a on odpověděl, že si odřeže maso z pilotů. Další den večer se všichni schromáždili v trupu letadla a Roberto řekl všem o tom, co řekl Nando. Někteří byli pořád proti, ale druhý den začali jíst všichni.

29. října všechny v trupu zavalila lavina a zemřeli další lidé. I Marcelo Pérez. Vedení se ujal Nando Parrado s Robertem Canessou.

Za těch pár týdnů, co byli uvězněni v trupu letadla se uspořádalo několik výprav, ale ani jedna nebyla úspěšná. Měli naplánovanou další, ve které měli Nando, Roberto a Antonio Vizitín přejít Andy, ale Roberto říkal, že je ještě brzy. Nakonec se Nandovi podařilo Roberta přesvědčit a vyšli. Po pár kilometrech poslali Antonia zpět k Farchildu a dál pokračovali sami dva. Za deset dní ušli sedmdesát kilometrů než se dostali do Los Matienes, kde Nando všem řekl, že se v trupu letadla nachází dalších čtrnáct lidí. Nando nastoupil do jednoho ze dvou vrtulníků se záchranáři a letěli hledat Farchild. Ty lidi, co měli horší zdravotní stav, odvezli hned a ostatní tam museli spolu se záchranáři přečkat ještě jednu noc.

Po tom, co se o tom dozvěděli rodiče přeživších a další lidé, se tomu začalo říkat Zázrak v Andách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 24. září 2017 v 13:09 | Reagovat

Je úžasné co dokáže lidská vůle když jde o přežití...

2 Bri Bri | E-mail | Web | 25. září 2017 v 15:44 | Reagovat

[1]: To ano... A jsem ráda, že aspon někteří to přežili, protože by se o tomhle příběhu jinak třeba nikdo, kromě jejich rodin nemusel dozvědět a to by byla škoda... Některým lidem by tohle možná mohlo otevřít oči a začali by si vážit toho co mají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama